راه و روش های تحصیل رشته معماری در هلند

راه و روش های تحصیل رشته معماری در هلند

تحصیل در هلند، یکی از انتخاب‌های کسانی است که به مهاجرت تحصیلی فکر می‌کنند. اگر به دنبال انجام این کار هستید، بهتر است با شرایط زندگی در هلند، شهریه دانشگاه‌های هلند، بورسیه تحصیلی هلند و مواردی از این قبیل آشنایی پیدا کنید تا در این مسیر، با مشکلی مواجه نشوید. هلند، به عنوان یکی از مقاصد بسیاری از دانشجویان بین‌المللی شناخته می‌شود که دانشگاه‌هایی معتبر و شناخته شده در سطح جهان دارد. در این مراکز، موقعیت تحصیل در رشته‌های مختلفی در تمامی مقاطع وجود دارد.

معماری، یکی از رشته‌های پرطرف‌دار هلند در بین رشته‌های مهندسی است که بسیاری از دانشجویان و علاقه‌مندان به این رشته، ممکن است به این فکر بیفتند که با تحصیل آن در دانشگاه‌های معتبر، در زمینه‌های مختلف این رشته با متدهای روز آشنا شده و زمینه مناسبی برای ورود به بازار کار جهانی یا سیستم آکادمیک به وجود بیاورند.

در صورت علاقه‌مندی به تحصیل معماری در هلند و دانشگاه‌های معماری هلند، تا انتهای این مطلب، با درنا مایگریشن همراه باشید.

 

[gravityform id=”4″ title=”false” description=”false”]

 

تحصیل معماری در هلند

معماری در دانشگاه‌های خارجی، به عنوان یکی از رشته‌هایی شناخته می‌شود که بین مهندسی و هنر مشترک است. اگر به تحصیل معماری در هلند علاقه‌مند هستید، بهتر است ابتدا با دانشگاه‌های معماری هلند و شرایط تحصیل در برخی از معتبرترین آنها آشنا شوید. در گام بعدی، به سراغ آشنایی با گرایشات در حال تدریس این رشته و دوره‌های مختلف معماری بروید تا با زمینه‌های تحصیلی آن در دانشگاه‌های هلند آشنا شوید.

تحصیل معماری در هلند

در ادامه کار، بهتر است به سراغ بررسی بورسیه‌های معماری در هلند بروید. استفاده از بورسیه‌های تحصیلی به هنگام تحصیل معماری در این کشور، می‌تواند به شما کمک شایانی در تامین هزینه‌های زندگی و تحصیل کند.

دانشگاه‌های معماری هلند

به هنگام شروع روند تحصیل در خارج از کشور، بهتر است ابتدا کشور مقصد و سپس دانشگاه مورد نظر برای ادامه تحصیل را انتخاب کنید. آشنایی با دانشگاه‌های رشته تحصیلی مورد علاقه، می‌تواند به شما در روند مهاجرت تحصیلی به هلند کمک شایانی کند؛ زیرا با چشمانی باز، می‌توانید مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش را جمع آوری کرده و با ایجاد شرایطی مناسب، درخواست پذیرش خود را مهلت مشخص به دانشگاه‌های مد نظر ارسال کنید.

در ادامه، لیست برخی از دانشگاه‌های برتر معماری هلند را مشاهده خواهید کرد:

 •  دانشگاه و مرکز تحقیقاتی واگنینگن
 • دانشگاه صنعتی دلفت
 •  دانشگاه گرونینگن
 •  دانشگاه صنعتی آیندهوون
 •  دانشگاه توئنته
 •  آکادمی سلطنتی هنر لاهه
 •  دانشگاه آمستردام

در ادامه مطلب، به منظور آشنایی بیشتر شما با هر یک از این دانشگاه‌ها، به معرفی برخی از آنها خواهیم پرداخت.

دانشگاه و مرکز تحقیقاتی واگنینگن

آیا به دنبال سپری کردن دوره‌ای در هلند هستید تا از طریق آن در رشته معماری تخصص تئوری و عملی خود را در این زمینه افزایش دهید؟ آیا به دنبال افزایش توانایی‌های فردی خود در بهبود تصمیم گیری در مواجهه با چالش‌های مختلف به هنگام طراحی محیط‌های مختلف هستید؟ آیا می‌خواهید به صورت کامل با چالش‌های مختلفی که به هنگام طراحی محیط‌های مختلف امکان وقوع دارند آشنا شوید؟ در این صورت، تحصیل معماری در دوره‌های مختلف دانشگاه واگنینگن گزینه‌ای بسیار مناسب برای شما خواهد بود.

دانشگاه و مرکز تحقیقاتی واگنینگن

دانشگاه واگنینگن هلند، در سال 1918 تاسیس شده است. این مرکز، یکی از دانشگاه‌هایی است که با تحصیل در آن می‌توانید از سیستمی ترکیبی ساخته شده از تحقیقات بنیادی و استراتژیک به همراه آموزش بهره‌مند شوید.

دانشگاه صنعتی دلفت برای رشته معماری

معماری از چه چیزهایی تشکیل می‌شود؟ خانه‌ای که در آن زندگی می‌کنید؟ شهر و محله زندگی؟ معماری و محیط‌های ساخته شده شامل تمامی این اماکن می‌شود. طراحی و ساخت هر بنا و محله‌ای، با معماری در ارتباط بوده و با تحصیل در گرایشات مختلف این رشته قادر خواهید بود تا با جزئیات طراحی و ساخت این اماکن آشنا شوید.

با انتخاب دانشگاه صنعتی دلفت به عنوان مقصدی برای تحصیل معماری در هلند، شما قادر خواهید بود تا از روز اول دوره تحصیلی، شما درگیر روشی ترکیبی در این رشته خواهید شد. این روش شامل طراحی ترکیبی و بین رشته‌ای آن هم به صورت تئوری و عملی می‌شوند.

دانشگاه صنعتی دلفت برای رشته معماری

این سیستم نوین برای آماده سازی دانشجویان به منظور ورود به بازار کار و افزایش تخصص به هنگام تحصیل، در یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های فنی و مهندسی هلند مورد استفاده قرار می‌گیرد. با انتخاب دانشگاه صنعتی دلفت، نه تنها فرصت تحصیل معماری را در اختیار خواهید داشت، بلکه تحصیل در رشته‌هایی نظیر معماری منظر، معماری مسکن و فیزیک ساختمان نیز برای شما امکان‌پذیر خواهد بود.

دانشگاه گرونینگن

دانشگاه گرونینگن، یکی از دانشگاه‌های دولتی هلند است که علاقه‌مندان به تحصیل معماری در هلند، می‌توانند به آن به عنوان گزینه‌ای مناسب برای ادامه تحصیل فکر کنند. دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در این دانشگاه تقریباً 400 ساله، می‌توانند در گرایشات مختلف معماری در دپارتمان تاریخ هنر، معماری و منظر مشغول به تحصیل شوند.

معماری دانشگاه گرونینگن

شاید با شنیدن نام رشته معماری، به این فکر بیفتید که این رشته، رشته‌ای است که برای موفقیت در آن باید به ابعاد زمان و مکان توجه بسیاری داشت؛ اما در دانشگاه گرونینگن، به رشته معماری از جنبه‌ای دیگر نگاه می‌شود. در دوره‌های معماری دانشگاه گرونینگن، به بررسی معنای مواد و فرایندهایی که منجر به ساخت آثار هنری و ماندگار می‌شود پرداخته می‌شود.

دانشگاه صنعتی آیندهوون

دانشگاه صنعتی آیندهوون، به شما می‌گوید که معماری در زندگی روزمره شما را محاصره کرده است. به هر طرف که نگاه کنید یا به هر مکانی که بروید، اثری از معماری و نقش آن در زندگی خود مشاهده خواهید کرد.

دوره‌های معماری در دانشگاه صنعتی آیندهوون، به شما آموزش خواهند داد تا به راحتی متوجه شوید محیط زندگی‌تان چگونه ساخته و دچار تغییر می‌شود؛ علاوه بر این، در طی سپری کردن دوره‌های مختلف این دانشگاه شما با نحوه بازسازی ساختمان‌ها و بناها نیز آشنا خواهید شد. در مقطع لیسانس این رشته در دانشگاه آیندهوون، با ترکیبی از آموزش‌های تئوری و عملی در رشته‌های معماری، شهرسازی، علوم ساختمان و طراحی سازه آشنا خواهید شد.

دانشگاه صنعتی آیندهوون

آیا می‌خواهید پای از مراحل بیان شده فراتر بگذارید؟ در این صورت تحصیل در مقاطع بالاتر معماری در دانشگاه صنعتی آیندهوون را تجربه کنید. با استفاده از آموزه‌های مختلف این مقاطع، شما قادر خواهید بود تا به عنوان رهبری با قدرت تفکر بالا، محیط ساخته شده و شیوه معماری موجود را فراتر از آنچه که در تصور امروزی می‌گنجد، تصور کنید و به پیشرفت رشته کاری و تحصیلی خود کمک شایانی کنید.

معماری دانشگاه توئنته

دانشگاه توئنته را می‌توان به عنوان تنها دانشگاهی در هلند به حساب آورد که دارای پردیس دانشگاهی حقیقی است. این پردیس دانشگاهی، در پارک و محوطه‌ای وسیع واقع شده است که دارای ساختمان‌های مختلفی نظیر ساختمان‌های آموزشی، ورزشی، فرهنگی، مسکونی و مرکز خرید است. ساختمان‌هایی که در این پردیس مشاهده خواهید کرد، بر اساس معماری معاصر ساخته شده‌اند. در محوطه این پردیس، شما قادر خواهید بود تا آثار هنری مختلفی را در فضای باز مشاهده کنید.

معماری دانشگاه توئنته

این پردیس دانشگاهی، برای رشته‌های هنر، معماری و موارد مرتبط با آن ساخته شده است تا محیطی مناسب را برای افراد علاقه‌مند به تحصیل این رشته در دانشگاه توئنته فراهم کند. آیا استفاده از امکانات و فضای بیان شده، به هنگام تحصیل، تحصیل معماری در دانشگاه توئنته را به گزینه‌ای جذاب تبدیل نمی‌کند؟ تحصیل در دانشگاهی با رتبه علمی و سیستم آموزشی نوین چطور؟ به طور کلی می‌توان گفت، تحصیل در این دانشگاه، یکی از ایده‌آل‌ترین گزینه‌هایی است که علاقه‌مندان به معماری در هلند می‌توانند از آن بهره ببرند.

آکادمی سلطنتی هنر لاهه

با انتخاب این مرکز آموزشی برای تحصیل معماری در هلند، شما قادر خواهید بود تا از همراهی و راهنمایی‌های کارکنانی حرفه‌ای و ماهر بهره‌مند شوید. به هنگام تحصیل در دوره‌های معماری این آکادمی، شما قادر خواهید بود تا تمامی مراحل یک پروژه از جهت گیری تحقیقات، تجزیه و تحلیل، توسعه مفاهیم گرفته تا طراحی و ارائه و ارزیابی را پیش ببرید. دوره‌های معماری آکادمی سلطنتی هنر لاهه، به شما این امکان را می‌دهد تا همه ابعاد طراحی را از مطالعه فضایی گرفته تا ابعاد تاریخی، اجتماعی و اداری گرفته تا روش‌های تحقیق در نظر بگیرید.

دانشگاه آمستردام

دانشگاه آمستردام، یکی از برجسته‌ترین دانشگاه‌های معماری هلند به حساب می‌آید. تحصیل در این دانشگاه به شما این امکان را می‌دهد تا معماری، طراحی شهری و معماری منظر را به عنوان مهارت‌هایی آموزش ببینند که به آنها در زمینه‌های مختلفی نظیر مهندسی عمران و ساختمان، فناوری طبیعی و فرهنگی و علوم فضایی کمک شایانی می‌کنند. با فارغ‌التحصیلی از دوره‌های معماری این دانشگاه، این امکان برای شما وجود خواهد داشت که به صورت مستقیم به مجمع معماران هلند وارد شوید.

یکی از ویژگی‌هایی که در ارتباط با تحصیلات رشته‌های مرتبط با معماری و خود این رشته در آمستردام وجود دارد، این است که دانشگاه آمستردام، تقریباً به عنوان تنها دانشگاهی شناخته می‌شود که معماری فضایی، طراحی شهری و طراحی منظر را با یکدیگر ترکیب می‌کند.

دوره‌های قابل تحصیل در دانشگاه‌های معماری هلند

دوره‌های مختلفی در هلند برای تحصیل معماری در دسترس افراد علاقه‌مند به تحصیل این رشته، در دانشگاه‌های معماری هلند است. در ادامه، لیستی از این دانشگاه‌ها را مشاهده خواهید کرد:

 • معماری، ساختمان و برنامه ریزی – مهندسی سازه و طراحی Mastertrack
 •  شهرسازی
 •  معماری داخلی
 •  معماری و برنامه ریزی منظر
 •  معماری
 •  سیستم‌های شهری و املاک
 • معماری، ساختمان و برنامه ریزی – علم و تجزیه و تحلیل داده‌های متحرک هوشمند
 • رسانه، هنر، طراحی و معماری
 • معماری، شهرسازی و علوم ساختمان
 •  مهندسی عمران

هر یک از این دوره‌ها، شرایط تحصیلی مختلفی را دارند و علاوه بر موارد بیان شده، شما قادر هستید تا به تحصیل در دوره‌های دیگری که با معماری در ارتباط هستند، در دانشگاه‌های معماری هلند بپردازید. در صورت علاقه‌مندی به آشنایی بیشتر با دوره‌های معماری هلند، بهتر است به بررسی سایت‌های دانشگاه‌های معماری هلند برای اطلاع از تمامی دوره‌های تحصیلی بپردازید.

شهریه دانشگاه‌های معماری هلند

در ابتدای بررسی شهریه دانشگاه‌های معماری هلند، بهتر است بگوییم، نمی‌توان مبلغ دقیقی را آن هم به صورت کلی، برای بررسی شهریه این دانشگاه‌ها بیان کرد. دلیل این امر را نیز می‌توان متفاوت بودن هزینه مد نظر دانشگاه‌ها برای ارائه خدمات آموزشی در دوره‌های مختلف تحصیلی دانست.

شهریه دانشگاه‌های معماری هلند

تقریباً تنها چیزی که به صورت کلی در ارتباط با شهریه دانشگاه‌های معماری هلند می‌توان گفت، به صرفه بودن تحصیل در این مراکز است؛ زیرا هزینه‌های اخذ شده برای تحصیل، به نسبت بسیاری از دانشگاه‌های کشورهای دیگر که سطح تحصیلی و رفاهی همسان هلند دارند، منصفانه‌تر و تقریباً پایین‌تر است.

روند اخذ پذیرش در دانشگاه‌های معماری هلند

برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌های معماری هلند، شما باید در زمان اعلام شده، مدارک مد نظر دانشگاه‌های مورد علاقه خود را آماده کرده و پس از پر کردن فرم پذیرش، این مدارک را به همراه فرم تکمیل شده برای انجام بررسی‌های مورد نیاز، به دانشگاه مورد نظر ارسال کنید.

سوالات متداول

آیا تحصیل در دانشگاه‌های معماری هلند مقرون و به صرفه است؟

اگر بهره‌مندی از سیستم آموزشی نوین، در کنار سطح رفاهی بالا به هنگام زندگی تحصیلی و امکان ورود به بازار کار، آن هم بدون هیچ مشکلی را در کنار هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های معماری هلند قرار دهید، بدون شک به این امر پی خواهید برد که تحصیل در دانشگاه‌های هلند، گزینه‌ای مقرون و به صرفه است.

آیا با تحصیل معماری در دانشگاه‌های هلند، می‌توان وارد بازار کار چهانی شد؟

بله. به دلیل بالا بودن سطح علمی و آموزش‌های ارائه شده در دانشگاه‌های هلند، فارغ‌التحصیلان این دانشگاه‌ها می‌توانند بدون هیچ مشکلی وارد بازار کار جهانی شوند.

آیا دانشگاه‌های معماری هلند، مورد تایید وزارت علوم هستند؟

بله. دانشگاه‌های برتر هلند، به دلیل جایگاهی مناسب در رتبه بندی‌های جهانی و سطح علمی بالایی که دارند مورد تایید وزارت علوم ایران نیز هستند. برای اطلاع از لیست دقیق دانشگاه‌های هلند مورد تایید وزارت علوم، می‌توانید به سایت وزارت علوم مراجعه کنید.

آیا با اخذ مدرک معماری از دانشگاه‌های هلند می‌توان در ایران مشغول به ادامه تحصیل و یا اشتغال شد؟

بله. به دلیل مورد تایید بودن دانشگاه‌های هلند توسط وزارت علوم ایران، امکان اشتغال یا ادامه تحصیل در ایران برای دارندگان مدرک از دانشگاه‌های این کشور وجود دارد. این امکان زمانی حتمی خواهد بود که مدارک اخذ شده از دانشگاه‌های این کشور، در ارزیابی وزارت علوم مورد تایید واقع شود.

 

[gravityform id=”4″ title=”false” description=”false”]

 

سخن آخر

در انتهای این مطلب لازم به ذکر است که تمامی دانشگاه‌های معماری هلند و دوره‌های قابل تحصیل در این کشور، به صورت کامل در این مطلب بیان نشده‌اند و تنها مهم‌ترین دانشگاه‌ها و رایج‌ترین دوره‌ها ذکر شده و مورد بررسی قرار گرفته‌اند. تحصیل در دانشگاه‌های معماری هلند، ممکن است هزینه‌های نسبتاً زیادی داشته باشد، اما با فراهم بودن شرایط تحصیلی بسیار مناسب در این دانشگاه‌ها و وجود امکان اخذ بورسیه‌های تحصیلی، این کار امری مقرون و به صرفه خواهد بود.

مطالب مرتبط

آزمون GRE

زمانی که سخن از مهاجرت به میان میاید، عده زیادی فکر می‌کنند مسیری پر پیچ...

آزمون PTE برای مهاجرت

مهاجرت یکی از اقدامات مهم و سرنوشت ساز برای هر فرد می‌باشد. اگر شما هم...

تبدیل ویزای توریستی کانادا به تحصیلی

مهاجرت به کانادا یکی از اقداماتی است که باید برای انجام آن افراد به نکات...

همه چیز در مورد اقامت طلایی اسپانیا

زندگی در کشورهای اروپایی و بهره‌مندی از مزایای بی‌شمار آن، رؤیای بسیاری از مردم جهان...

بدون نظر

نظر دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*