رشته های تحصیلی در یونان

محبوب ترین و پردرآمدترین رشته های تحصیلی در یونان

یونان میراثی از تاریخ باستان است که در آن می‌توان اولین تمدن‌ها و فرهنگ‌ها را دید. این کشور را قلب اروپای معاصر می‌دانند و به‌تازگی سیاست، اقتصاد، کسب‌وکار و مهاجرت در آن اهمیت زیادی پیدا کرده است.

یونان را کشور تاریخ و تمدن می‌دانند. این کشور در حوزه‌های گوناگون مانند کشاورزی، اقتصاد و علوم پایه، سیستم آموزشی توانمندی دارد و به علت آب‌وهوای دوست‌داشتنی، دانشگاه‌های بزرگ و هزینه‌های کم زندگی، به یکی از بهترین گزینه‌ها برای تحصیل دانشجویان بین‌الملل تبدیل شده است. در حال حاضر، حدود 30 هزار دانشجوی بین‌المللی در 24 دانشگاه دولتی این کشور مشغول به تحصیل هستند. در رتبه‌بندی QS سیستم آموزش عالی این کشور در جایگاه چهل و یکم دنیا قرار گرفته است.

رشته های تحصیلی در یونان برای دانشجویان خصوصاً در مقطع کارشناسی تنوع زیادی دارد و متقاضیان مهاجرت تحصیلی به یونان می‌توانند به‌راحتی علاقه‌ی خود را دنبال کنند. در این مقاله از سایت درنا مایگریشن قصد داریم به بررسی محبوب‌ترین و پرتقاضاترین رشته های تحصیلی در یونان بپردازیم و ببینیم که کدام‌یک از رشته های تحصیلی در یونان آینده‌ی شغلی بهتری برای ما رقم می‌زنند.

محبوب‌ترین رشته های تحصیلی در یونان

محبوب‌ترین رشته های تحصیلی در یونان

مطالعات معاصر

مطالعات معاصر، یکی از پرطرفدارترین رشته‌ های تحصیلی در یونان است که به افزایش آگاهی و درک افراد درباره‌ی دنیای امروز و رویدادهای جهانی کمک می‌کند و به علت کاربرد گسترده‌‌اش در کسب‌وکارهای امروزی، محبوبیت زیادی دارد. با مطالعه‌ی مباحث معاصر اروپایی در یونان، شما به بررسی مسائل اقتصادی و اجتماعی در منطقه‌ی یورو از بعد انسان‌شناسی خواهید پرداخت. این مطالعات محدود به دنیای فیزیکی نیستند و شما باید رسانه‌های سنتی و دیجیتالی را نیز بررسی کنید.

مطالعات محیطی و شهرنشینی

از میان رشته های تحصیلی در یونان، مطالعات شهرنشینی یکی از جذاب‌ترین رشته‌ها است. شهر آتن را می‌توان یک لابراتوار زندگی دانست که در آن می‌توانید تمامی مسائل مربوط به شهرنشینی را از گذشته تا امروز بررسی کنید. در این رشته، شما مهارت‌های مختلفی در زمینه زیست محیط و زندگی شهرنشینی پیدا می‌کنید و می‌توانید در بازار کار به‌خوبی از آن‌ها بهره ببرید؛ به‌ همین علت این شاخه از علم در حال حاضر طرفداران زیادی پیدا کرده است.

باستان‌شناسی

رشته‌ی باستان‌شناسی از آن دسته رشته های تحصیل در یونان است که طرفداران خاص خود را دارد. می‌توان گفت کشوری بهتر از یونان برای علاقه‌مندان به تحصیل باستان‌شناسی و تاریخ در دنیا وجود ندارد. در این کشور شما می‌توانید تمدن غربی را بشناسید و با تمدن شهرهایی مانند پایتخت باستانی مقدونیه، مینوان، مایسنز و آتن آشنا شوید و تأثیر آن‌ها در جامعه‌ی امروز را درک کنید. در یونان، مؤسسات تاریخی زیادی نیز وجود دارند که شما می‌توانید برای کسب اطلاع از عناصر و رویدادهای تاریخی از آن‌ها کمک بگیرید.

فلسفه

اگر شما هم عاشق فلسفه هستید، حتماً باید در خیابان‌های آتن قدم بزنید و معنای زندگی را در کشور یونان کشف کنید. در این کشور اسطوره‌های فلسفی بزرگی چون افلاطون و سقراط زیسته‌اند که تأثیر تفکرشان را در آثار فیلسوفان معاصر نیز می‌توان دید. به‌عنوان یک دانشجوی بین‌الملل، شما امکانات زیادی برای رسیدن به سؤالات مربوط به زندگی و فلسفه‌ی وجودی انسان در اختیار خواهید داشت و می‌توانید به‌طور تخصصی این رشته‌ی تحصیلی را از میان رشته های تحصیلی در یونان دنبال کنید.

ادبیات

یکی دیگر از رشته‌ های تحصیلی در یونان که طرفداران زیادی دارد، رشته‌ی ادبیات است. اگر کسی عاشق ادبیات کلاسیک باشد، محال است از آثار ادبی یونان چشم بپوشد. مطالعه‌ی زبان و ادبیات این کشور به شما کمک می‌کند که درک و تجربه‌ی خود را درباره‌ی کشور یونان افزایش دهید و با اسطوره‌های این کشور بیشتر آشنا شوید. ادبیات یونان بسیار ارزشمند و مهم است؛ چراکه اطلاعاتی حیاتی درباره‌ی چگونگی زندگی، دستیابی به شادی و رسیدن به هماهنگی را در خود نهفته دارد.

محبوب‌ترین‌های پزشکی در یونان

محبوب‌ترین‌های پزشکی در یونان

پزشکی

رشته‌ی پزشکی از پرتقاضاترین رشته های تحصیلی در یونان یا هر کشور دیگری است. بسیاری از دانشجویان بین‌المللی با هدف تحصیل پزشکی به کشورهای دیگر مهاجرت می‌کنند. با تحصیل پزشکی در کشور یونان شما این فرصت را خواهید داشت که از امکانات گسترده‌ی آموزشی و تحقیقاتی این کشور در زمینه‌ی سیستم درمانی بهره‌مند شده و در بیمارستان‌های یکپارچه با دانشگاه‌های این کشور دوره‌های تخصص خود را بگذرانید.

مطالعات پزشکی

یکی از محبوب‌ترین و درعین‌حال کاربردی‌ترین رشته‌ های تحصیلی در یونان در حوزه‌ی پزشکی، مطالعات پزشکی است که آموزش در آن بر مبنای درک مبانی پزشکی و مراقبت‌های پزشکی بیماران انجام می‌شود. دانشجویان این رشته دانش و مهارت خود را به‌تدریج در طول تحصیل کسب و سپس از طریق یادگیری مهارت‌های بالینی و تمرین پزشکی بالینی، تخصص خود را تکمیل می‌کنند. کاربرد و راحتی این رشته باعث محبوبیت آن در میان دانشجویان متقاضی حوزه‌ی پزشکی شده است.

توان‌بخشی

رشته‌ی توانبخشی درمانی و رفتاری یکی از رشته های تحصیلی در یونان است که برای کمک به بهبود زندگی افراد دارای معلولیت کاربرد دارد و معمولاً به علت ماهیت حمایتی، نوع‌دوستی و آموزشی که این رشته دارد، مورد توجه بسیاری از افراد قرار می‌گیرد. هدف از این رشته این است که مهارت‌های حرکتی، عاطفی، شناختی و اجتماعی را به افراد مبتلا به بیماری‌های روانی و معلولان جسمی آموزش دهند تا این افراد نیز یاد بگیرند چطور به‌صورت مستقل به زندگی و کار در جامعه بپردازند.

تصویربرداری پزشکی

یکی دیگر از رشته‌های پرتقاضای پزشکی در یونان، تصویربرداری پزشکی است که به علت کاربرد گسترده‌اش، طرفداران زیادی دارد. در این رشته دانشجویان با مبانی تصویربرداری از بخش‌های مختلف و اختلالات و بیماری‌های ارگان‌های بدن آشنا می‌شوند. سونوگرافی قلبی، سونوگرافی پزشکی تشخیصی، سونوگرافی عروق و برنامه‌های فناوری پزشکی هسته‌ای برخی از مهم‌ترین شاخه‌های این رشته‌ی پزشکی محسوب می‌شوند.

فیزیوتراپی

رشته‌ی فیزیوتراپی نیز یکی دیگر از محبوب‌ترین رشته‌ های تحصیلی در یونان است که برای ارزیابی و درمان بیماران مبتلا به آسیب‌های فیزیکی موقت یا بلندمدت، اختلالات حرکتی و معلولیت به کار می‌رود. یکی از دلایل محبوبیت این رشته، مستقل بودن آن از تیم مراقبت‌های بهداشتی بیمارستانی است. شخص با گرفتن بالاترین درجه‌ی این رشته می‌تواند در بهبود فعالیت‌ها و کیفیت زندگی بیمارانش نقش مهمی داشته باشد.

ارزان‌ترین دانشگاه‌های یونان برای دانشجویان بین‌الملل

کشور یونان به‌عنوان یکی از ارزان‌ترین کشورهای اروپایی از لحاظ هزینه‌های تحصیل و زندگی شناخته می‌شود. دانشجویان کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا می‌توانند در این کشور به‌صورت رایگان به تحصیل بپردازند؛ ولی برای دانشجویان خارج از منطقه‌ی اتحادیه‌ی اروپا، هزینه‌ی تحصیل در این کشور سالانه بین 1500 تا 9000 یورو برآورد می‌شود. یک دانشجوی بین‌الملل برای زندگی در این کشور نیز باید ماهیانه بین 450 تا 700 یورو برنامه‌ریزی کند. اگر شما هم به دنبال تحصیلی مقرون‌به‌صرفه در کشور یونان هستید، بد نیست ارزان‌قیمت‌ترین دانشگاه‌های این کشور را بشناسید:

دانشگاه کرت

هزینه‌ی تحصیل: از 500 یورو
دانشگاه کرت یک دانشگاه تحقیقاتی برای برخی رشته های تحصیلی در یونان است که در جزیره‌ی تاریخی و فرهنگی کرت قرار دارد. این دانشگاه در سال 1973 تأسیس شد و یکی از برجسته‌ترین دانشگاه‌های یونان به شمار می‌رود. دانشگاه کرت را به‌عنوان یک نهاد بین‌المللی می‌شناسند و نامش در میان 100 دانشگاه برتر دنیا دیده می‌شود. این دانشگاه ارزان‌قیمت 15 بخش و 5 دانشکده‌ی اصلی دارد که عبارتند از:

  •  دانشکده‌ی فلسفه/ اقتصاد/ علوم سیاسی
  •  دانشکده‌ی پزشکی
  •  دانشکده‌ی آموزش
  •  دانشکده‌ی علوم
  •  دانشکده‌ی مهندسی

دانشگاه ارسطو

هزینه‌ی تحصیل: از 650 یورو
دانشگاه ارسطو که معمولاً به نام دانشگاه تسالونیکی یا A.U.Th نیز شناخته می‌شود، یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی است. این دانشگاه در شهر تسالونیکی دومین شهر بزرگ یونان قرار گرفته و از مهم‌ترین نهادهای آموزشی کشور محسوب می‌شود. از میان 40000 دانشجوی این دانشگاه حدود 3000 دانشجو بین‌المللی هستند که در بیش از 150 رشته از رشته های تحصیلی در یونان آموزش می‌بینند. دانشگاه ارسطو رویکردی چند رشته‌ای دارد و تدریس در این دانشگاه علاوه‌بر زبان یونانی، به زبان‌های انگلیسی، فرانسوی و آلمانی نیز انجام می‌شود که یک مزیت مهم بین‌المللی به‌ شمار می‌رود.

دانشگاه اقتصاد و کسب‌وکار آتن

هزینه‌ی تحصیل: از 500 یورو
یکی دیگر از دانشگاه‌های مقرون‌به‌صرفه برای انتخاب رشته‌ های تحصیلی در یونان دانشگاه آتن واقع در پایتخت این کشور است که همان‌طور که از نامش پیداست، دروس شاخه‌های اقتصاد و کسب‌وکار در آن تدریس می‌شوند. این دانشگاه در سال 1920 تأسیس شد و حدود یک قرن است که به‌عنوان یک موسسه‌ی آموزشی عالی شناخته می‌شود. سه دانشکده‌ی اصلی کسب‌وکار، فناوری اطلاعات و اقتصاد در این دانشگاه قرار دارد که دانشجویان بین‌الملل می‌توانند دوره‌های انگلیسی‌زبان متعددی را در آن‌ها بگذرانند. قرار گرفتن این دانشگاه در قلب یونان باعث می‌شود که دانشجویان بین‌المللی به‌خوبی بتوانند با سنت‌ها و فرهنگ یونان آشنا شوند. ناگفته نماند که دانشگاه آتن در حال حاضر، یکی از 800 دانشگاه برتر دنیاست.

دانشگاه مقدونیه

هزینه‌ی تحصیل: از 400 یورو
یکی دیگر از ارزان‌ترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در رشته های تحصیلی در یونان، دانشگاه مقدونیه است که برای اولین بار به‌عنوان یک مدرسه‌ی مطالعاتی صنعتی در حوالی شهر تسالونیکی تأسیس شد. این دانشگاه بعد از دانشگاه ارسطو، دومین دانشگاه برتر یونان محسوب می‌شود و در حال حاضر بیش از 6000 دانشجوی فعال دارد. 8 دپارتمان اصلی در این دانشگاه فعالند که بر رشته‌‌های تحصیلی علوم اجتماعی، اقتصاد، علوم سیاسی، مدیریت کسب‌وکار، علوم اطلاعات، علوم انسانی و هنر تمرکز دارند. در محوطه‌ی دانشگاه نیز کتابخانه‌های متعدد با تسهیلات پیشرفته برای دانشجویان در نظر گرفته شده است.

دانشگاه پاتراس

هزینه‌ی تحصیل: از 550 یورو
دانشگاه پاتراس نیز یکی دیگر از دانشگاه‌های مقرون‌به‌صرفه برای طیف وسیعی از رشته‌ های تحصیلی در یونان است که در سال 1964 تأسیس شده و در شهر پاتراس واقع در منطقه‌ی غربی یونان قرار دارد. این دانشگاه سومین دانشگاه بزرگ یونان محسوب می‌شود که بیش از 35000 دانشجو را در خود جای داده است. دانشگاه پاتراس 5 دانشکده‌ی اصلی دارد که عبارتند از:

  •  دانشکده‌ی کشاورزی
  •  دانشکده‌ی اقتصاد و کسب‌وکار
  •  دانشکده‌ی مهندسی
  •  دانشکده‌ی علوم بهداشت
  • دانشکده‌ی علوم انسانی

علاوه‌ بر این 5 دانشکده، 24 بخش فرعی نیز زیر نظر این دانشکده‌ها فعالیت می‌کنند. این دانشگاه باوجود هزینه‌های کم، استانداردهای آموزشی بالایی دارد و همواره در میان 200 دانشگاه برتر دنیا در حوزه‌ی علوم بهداشتی قرار می‌گیرد.

برای کدام ‌رشته های تحصیلی در یونان بهتر می‌توان کار پیدا کرد؟

برای کدام ‌رشته های تحصیلی در یونان بهتر می‌توان کار پیدا کرد؟

شاید شما هم برای تحصیل در یونان به فکر انتخاب پرتقاضاترین رشته‌ های تحصیلی در یونان هستید و می‌خواهید آینده‌ی شغلی خود را در این کشور بسازید. کشور یونان طی سال‌های اخیر، فرصت‌های شغلی زیادی برای دانشجویان ایجاد کرده است. نرخ بیکاری در این کشور در سال 2020، حدود 16.8 درصد بوده که این رقم نسبت به پنج سال قبل از آن 7 درصد کاهش داشته و روندی نزولی را طی می‌کند. در ادامه 5 رشته‌ی پرتقاضا از میان رشته های تحصیلی در یونان را به شما معرفی می‌کنیم:

توسعه‌دهنده‌ی نرم‌افزار

در جهان امروز، تکنولوژی خصوصاً فناوری‌های حوزه‌ی کامپیوتر به‌طور گسترده‌ای استفاده می‌شوند و روزبه‌روز نیز کاربردشان بیشتر می‌شود. به‌ همین علت مهندسان نرم‌افزار جزء افرادی هستند که هیچ‌وقت بیکار نخواهند ماند و یکی از پرتقاضاترین مشاغل را در دنیا و خصوصاً کشور یونان دارند. این کشور اخیراً پیشرفت‌های زیادی در حوزه‌ی فناوری داشته و می‌کوشد خود را به کشورهای برتر این حوزه برساند؛ بنابراین در بخش‌های مختلف به دنبال مهندسان نرم‌افزار مجرب می‌گردد.

مهندسی

وقتی از پیشرفت و رشد صنعتی یک کشور سخن می‌گوییم، نمی‌توان نقش کلیدی مهندسان حوزه‌های مختلف از عمران گرفته تا الکترونیک را نادیده گرفت. کشور یونان برای بخش‌‌های گوناگون ساختمان‌سازی، توسعه‌ی تجهیزات صنعتی و بهبود زیرساخت‌های حمل‌ونقل و برق خود به مهندسان مجرب نیاز دارد تا بتواند در بخش تولید مستقل شده و ساخت ماشین‌آلات، سازه‌ها و تجهیزات لازم را با سرعت بیشتر اجرایی کند.

پرستاران

سومین شغل پرتقاضا در کشور یونان، پرستاری است. این شغل نه‌تنها در کشور یونان که در کل دنیا جزء مشاغل پرکاربرد محسوب می‌شود و می‌توان گفت یک پرستار در هیچ کجای دنیا بیکار نمی‌ماند. در حال حاضر کمبود نیروی پرستار در این کشور باعث افزایش ساعت کار پرستاران شده که این امر در افت کیفیت سیستم درمانی تأثیر دارد و باید نیروهای جدید به این سیستم اضافه شوند.

پزشکی

پزشکی نیز یکی دیگر از مشاغل حیاتی در هر کشوری از جمله یونان است؛ اگرچه این کشور از دیرباز در زمینه‌ی طبابت و آموزش آن فعالیت داشته است، اکنون در کشور یونان مشکل کمبود پزشک برای رسیدگی به بیماران وجود دارد و تحصیل در این رشته می‌تواند آینده‌ی شغلی دانشجویان را در این کشور تضمین کند.

حسابدار

یک حسابدار در شرکت عملیات مالی مختلف شامل جمع‌آوری، محاسبه، تجزیه‌وتحلیل و ارائه‌ی عملیات مالی را انجام می‌دهد. در حال حاضر، شرکت‌های مختلفی از سراسر دنیا در حال سرمایه‌گذاری در کشور یونان هستند؛ افزون‌بر این در خود این کشور نیز شرکت‌ها و استارت آپ‌های زیادی تأسیس شده و نیاز به جایگاه شغلی حسابدار بیش از پیش احساس می‌شود؛ بنابراین شما می‌توانید با اطمینان خاطر از آینده‌ی شغلی این رشته، به تحصیل در آن بپردازید.

تحصیل در کدام رشته‌ها در یونان درآمد بیشتری به همراه دارد؟

هر رشته‌ای از رشته های تحصیلی در یونان می‌تواند شخص را به جایگاه شغلی و درآمد خوب برساند؛ به شرطی‌که فرد در آن حوزه تخصص کافی داشته باشد. بااین‌وجود برخی مشاغل در کشور یونان درآمد بیشتری دارند و اگر شخص زمینه‌ی تحصیلی درستی را انتخاب کند، شانس بیشتری برای رسیدن به درآمد بالاتر خواهد داشت. برخی رشته های تحصیلی در یونان با درآمد بالا را ببینید:

رشته‌ی تحصیلی شغل درآمد
پزشکیدکتر – جراح 4700 الی 13800 یورو در ماه
حقوققاضی3950 الی 11600 یورو در ماه
وکالتوکیل3200 الی 9410 یورو در ماه
مدیریترئیس بانک3010 الی 8860 یورو در ماه
دندانپزشکیدندانپزشک2450 الی 7480

در کشور یونان چهار نوع دانشگاه دولتی، پلی تکنیک، تکنولوژیک و آکادمی وجود دارد که هر کدام از آن‌ها طیف گسترده‌ای از رشته‌های تحصیلی در یونان را ارائه می‌دهند و برخی از این رشته‌ های تحصیلی در یونان نیز به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند.

مدرک ارائه شده توسط دانشگاه‌های این کشور در تمامی کشورهای اروپایی پذیرفتنی است؛ چون یونان یکی از کشورهای عضو توافقنامه‌ی بولونیا محسوب می‌شود. در این کشور بیش از 2000 برنامه‌ی بورسیه‌ی تحصیلی برای دانشجویان در نظر گرفته شده که ماهیانه مبلغی بین 170 تا 520 یورو در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند تا دانشجویان دغدغه‌ای از این بابت نداشته باشند.

با تحصیل در این کشور شما می‌توانید علاوه بر بهره‌مندی از سیستم آموزشی باکیفیت برای رشته های تحصیلی در یونان، تحصیل خود را بسیار مقرون‌به‌صرفه و اقتصادی انجام دهید و در کنار آن از زیبایی‌های زندگی در یونان لذت ببرید.

مطالب مرتبط

آزمون GRE

زمانی که سخن از مهاجرت به میان میاید، عده زیادی فکر می‌کنند مسیری پر پیچ...

آزمون PTE برای مهاجرت

مهاجرت یکی از اقدامات مهم و سرنوشت ساز برای هر فرد می‌باشد. اگر شما هم...

تبدیل ویزای توریستی کانادا به تحصیلی

مهاجرت به کانادا یکی از اقداماتی است که باید برای انجام آن افراد به نکات...

همه چیز در مورد اقامت طلایی اسپانیا

زندگی در کشورهای اروپایی و بهره‌مندی از مزایای بی‌شمار آن، رؤیای بسیاری از مردم جهان...

بدون نظر

نظر دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*