شرایط کار و زندگی در یونان

شرایط کار و زندگی در یونان چگونه است؟

ترکیب فریبنده اساطیر باستانی و تفریح و لذت، یونان را به یکی از جذاب‌ترین کشورهای جهان تبدیل کرده است. مهد تمدن غربی‌، جمهوری یونان، مجموعه‌ای از مناظر زیبا‌، فرهنگ و تاریخ هزاره‌ای‌، غذاهای خوشمزه و افراد پرشور است.

هنوز هم کسانی را که واقعاً می‌خواهند سبک زندگی آرام و اصیل مدیترانه‌ای را تجربه کنند، این کشور را برای کار و زندگی برمی‌گزینند. دریای فیروزه‌ای یونان پر از جزیره‌های جذاب، موزه‌های روباز و ویلاهای خوش‌رنگ سفید است که خط ساحلی یونان را مشخص می‌کنند. در سرزمین اصلی یونان، شهرهای زنده و زیبایی طبیعی خیره‌کننده، چشم‌اندازی سرشار از زندگی را شکل می‌دهد. در ادامه این مقاله از سایت درنا مایگریشن شرایط کار و زندگی در یونان را مورد بررسی قرار می دهیم.

آیا یونان کشور مناسبی برای کار و زندگی است؟

آیا یونان کشور مناسبی برای کار و زندگی است؟

زندگی در یونان برای بسیاری از مهاجران جذاب است؛ زیرا کشوری است که در آن زندگی بسیار پر جنب‌وجوشی جریان دارد و در سراسر جهان به دلیل آب‌وهوای خوب، تاریخ پربار‌، معماری زیبا و فرهنگ بی‌نظیر مشهور است. یونان در سال 1981 در اتحادیه‌ی اروپا پذیرفته شد و از آن زمان به بعد‌، به‌شدت رشد کرده است.

به‌طورکلی یونان مکان بسیار امنی است و جنایات جدی به‌ندرت در آن رخ می‌دهد. زندگی در این کشور از کم‌هزینه‌ترین زندگی‌ها در میان کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپاست؛ هرچند شهرهایی مانند آتن به‌طورکلی گران‌تر از بقیه هستند. سطح استاندارد زندگی در آن بالاست‌. یونانیان به خونگرم و مهمان‌نواز بودن شهرت دارند.

ازلحاظ کاری شرکت‌های بین‌المللی زیادی در یونان مستقر نیستند، اما این کشور از کارکنان خارجی استقبال می‌کند. بااین‌حال سطح بیکاری در این کشور نسبتاً بالا یعنی 9.5 درصد است.

جغرافیا و آب‌وهوا

آب‌وهوای فوق‌العاده یونان در اروپا شهرت دارد. یونان دارای آب‌وهوای مدیترانه‌ای معمولی‌، زمستان‌های آن مرطوب‌ و معتدل و تابستان‌های آن خشک است. میانگین دمای هوا در تابستان حدود 30 درجه و در زمستان 10 درجه است. در اوج تابستان هرروز می‌توانید از وجود 12 ساعت آفتاب باشکوه و متوسط دمای 25 درجه لذت ببرید. قسمت شمالی آن در زمستان بسیار سرد است و حتی با بارش برف همراه خواهد بود، اما قسمت عمده این کشور در طول سال بیشتر آفتابی است. بارانی‌ترین ماه سال دسامبر است‌ که در آن به‌طور متوسط 11 روز از ماه باران می‌بارد.

نزدیکی فرهنگ

بیشتر یونانیان ایران را به‌عنوان یک دوست قدیمی متمدن می‌شناسند و نسبت به مردم ایران گشاده‌رو هستند. به دلیل پیشینه ی کهن و تأثیرات فرهنگی متقابل، این دو کشور با یکدیگر بیگانه نیستند. همچنین یونانیان و ایرانیان غذاهای مشابه زیادی دارند‌؛ مانند سس ترش و دولما (دلمه برگ). در آشپزی هم هر دو کشور از ریحان‌، زیره‌، نعناع‌، زعفران و گشنیز استفاده می‌شود.

سطح رفاه و تفریحات

گزینه‌های مربوط به تفریحات در این کشور بی‌پایان است، چه بیشتر به دنبال فعالیت‌های فرهنگی و تاریخی باشید یا به دنبال آرامش و ماهیگیری در روستا، چه به دنبال فعالیت‌های پر جنب‌وجوش شبانه، در یونان به همه آن‌ها دسترسی خواهید داشت. در واقع‌، کسانی که تصمیم می‌گیرند در یونان زندگی کنند، همیشه چیز جدیدی برای کشف کردن خواهند داشت.

بیمه و خدمات درمانی

سازمان بهداشت جهانی، یونان را به‌عنوان یکی از کشورهای پیشرو در سیستم بهداشت و خدمات درمانی معرفی می‌کند. هزینه خدمات درمانی در یونان در مقایسه با دیگر کشورهای اتحادیه اروپا پایین‌ترین نرخ ممکن را دارد. این سیستم هم به‌صورت دولتی و هم به‌صورت خصوصی تأمین می‌شود و شامل سیستم سلامت ملی (EOPPY-IKA) و صندوق‌های بیمه ی اجتماعی دیگر است. بیمارستان‌های یونان دارای استانداردهای عالی هستند.

یونانیان با پرداخت حقبیمه‌ی ماهانه که الزامی است به خدمات درمانی دسترسی دارند. اگر به یونان سفر می‌کنید‌، توصیه می‌شود بیمه‌ی مسافرتی کامل یا پوشش درمانی خصوصی داشته باشید؛ به‌ویژه اگر قصد اقامت طولانی‌مدت را دارید. اگر در یونان کار و به‌طور منظم هزینه ی تأمین اجتماعی را پرداخت کنید‌، از مزایای خدمات درمانی کامل برخوردار خواهید شد. در این مورد‌، بیمه ی درمانی خصوصی ممکن است بخشی از هزینه‌های درمانی شما را پوشش دهد.

توسعه یافتگی

استاندارد زندگی در یونان بسیار بالا است. همچنین شاخص توسعه انسانی آن در سال 2019 در رتبه 32 جهان قرار گرفت. بااین‌حال، رکود شدید سال‌های اخیر باعث شد سرانه تولید ناخالص داخلی از 94 درصد میانگین اتحادیه اروپا در سال 2009 به 67 درصد بین سال‌های 2017 تا 2019 کاهش یابد.

امنیت

بر اساس گزارش آژانس بیمه‌ی مسافرتی آمریکا، یونان از نظر ایمنی سفر در بین 20 کشور در رتبه 9 قرار گرفته است. در یونان‌، حدود 60 درصد از مردم می‌گویند که اگر بخواهند در شب تنهایی به پیاده‌روی بروند کاملاً احساس امنیت می‌کنند. میزان جرم و جنایت‌های خشن مانند قتل در این کشور بسیار پایین و حدود 0.8 است. در مناطق توریستی تعداد پلیس‌هایی که در حال گشت‌زنی هستند قابل‌قبول است؛ بنابراین در مجموع می‌توان گفت یونان کشور امنی است.

نرخ رشد اقتصادی؛ آمار بیکاری و تورم

صنایع اصلی یونان عبارتند از گردشگری‌، کشتیرانی‌، محصولات صنعتی‌، فرآوری مواد غذایی و دخانیات‌، منسوجات‌، مواد شیمیایی‌، محصولات فلزی‌، معدن و نفت. رشد تولید ناخالص داخلی یونان نیز به‌طور متوسط از اوایل دهه 1990 بیشتر از میانگین اتحادیه ی اروپا بوده است. بااین‌حال، اقتصاد یونان همچنان با مشکلات قابل توجهی روبروست‌؛ از جمله سطح بالای بیکاری‌، بوروکراسی ناکارآمد بخش دولتی‌، فرار مالیاتی‌، فساد. نرخ تورم در این کشور در سال 2020،1.26 درصد کاهش داشت، اما با توجه به شیوع ویروس کرونا و رکود اقتصادی ناشی از آن، نرخ تورم کشور یونان در سال 2021، 0.16 درصد افزایش داشته است.

هزینه‌ی زندگی

هزینه‌ی زندگی در یونان نسبت به دیگر کشورهای اروپایی بسیار مقرون‌به‌صرفه است. اگرچه سطح حقوق و درآمد بالا نیست، اما با داشتن حقوق متوسط می‌توان در این کشور خوب زندگی کرد. به‌عبارت‌دیگر‌، با بودجه کم‌، می‌توانید بدون نگرانی زیاد در مورد امور مالی خود زندگی کنید. اجاره‌ی آپارتمان درون‌شهری در یونان ماهانه حدود 335 یورو و اجاره آپارتمانی با همین اندازه در مناطق روستایی در حدود 280 یورو خواهد بود.

بااین‌حال، دو موضوع را باید در نظر داشته باشید: بخش اصلی کشور نسبت به جزایر نسبتاً ارزان‌تر است‌، به‌ویژه هنگامی‌که صحبت از مواد غذایی و سایر اقلام ضروری می‌شود؛ بنابراین‌، آتن و تسالونیکی ممکن است کمی ارزان‌تر از شهرهای جزیره کرت باشند. نکته دیگر اینکه هرچه به مراکز توریستی محبوب نزدیک‌تر باشید، قیمت‌ها بالاتر خواهد بود. هزینه‌ی مربوط به قبوض آب و برق نیز در یونان معقول و حدود 150 یورو در ماه است. به‌طورکلی، مهاجری با درآمد ماهانه 2000 یورو می‌تواند تقریباً در هر نقطه از یونان بسیار راحت زندگی کند.

انواع روش‌های مهاجرت کاری به یونان

انواع روش‌های مهاجرت کاری به یونان

یونان دارای دو دسته ویزای کار است؛ ویزای اقامت کوتاه‌مدت از نوع «C» و ویزای اقامت طولانی‌مدت از نوع «D». ویزای اقامت کوتاه‌مدت به افراد اجازه می‌دهد تا 90 روز بدون وقفه یا در چند مرحله در منطقه شنگن اقامت کنند. اکثر مردم، این ویزا را برای موارد زیر انتخاب می‌کنند:

 •  گردشگری؛
 •  دیدارهای خانوادگی؛
 •  سفرهای کوتاه کاری؛
 •  کنفرانسها، نمایشگاهها، اجلاس‌ها یا نمایش‌ها؛
 •  جلسات هیئت‌مدیره یا عمومی.

برای مهاجرت کاری به یونان می‌توانید از طریق پیشنهاد کار یا جاب آفر یا از طریق سرمایه‌گذاری اقدام کنید. روش سرمایه‌گذاری ازاین‌جهت در دسته مهاجرت کاری قرار گرفته است که یکی از راه‌های مهاجرت به یونان از طریق سرمایه‌گذاری ثبت شرکت است. به‌هرحال اصلی‌ترین روش مهاجرت کاری به یونان، گرفتن پیشنهاد کاری یا جاب آفر است که به‌اندازه‌ی راه‌های دیگر مهاجرت به این کشور ساده نیست.

با توجه به رکود اقتصادی و درصد بالای بیکاری در این کشور، دولت تدابیر سختگیرانه‌ای را برای این روش در نظر گرفته است. باید توجه داشته باشید که برای هر فرصت کاری موجود اولویت استخدام در ابتدا با یونانی‌ها و در مرحله بعدی با ساکنین سایر کشورهای اروپایی است. اگر سه ماه از آگهی اعلام نیازمندی کارفرما بگذرد و اداره مهاجرت مطمئن شود که نیرو و تخصص مورد نظر کارفرما در یونان وجود ندارد، کارفرما می‌تواند برای موقعیت مورد نظر خود دعوت‌نامه ی کاری ارسال کند.

ویزای کاری یونان، ویزای شینگن نوع D است. مدت‌زمان اعتبار این ویزا به قرارداد کاری فرد بستگی دارد و می‌تواند از یک تا دو سال باشد و در صورت تمدید قرارداد کاری مدت ویزای او هم تمدید خواهد شد. فردی که از این طریق به یونان مهاجرت کرده است می‌تواند در مدت‌زمانی که در این کشور اقامت دارد، همسر و فرزندان خود را هم به یونان بیاورد.

اگر فرد بتواند به مدت 5 سال کار تمام‌وقت و قانونی خود را حفظ کند، می‌تواند برای اقامت دائم در این کشور درخواست دهد.

همچنین برای کار در یونان می‌توان از طریق ویزای جست‌وجوی کار اقدام کرد. این ویزا برای مدت مشخصی مانند 6 ماه برای فرد متقاضی صادر می‌شود و فرد می‌تواند در این مدت به کشور یونان سفر کند و دنبال کار بگردد.

مدارک و شرایط کار و زندگی در یونان به‌طورکلی

برای اخذ ویزای کار در یونان‌، باید علاوه بر درخواست خود‌، همه مدارک مورد نیاز زیر را هم جمع‌آوری کنید. این مدارک شامل موارد زیر می‌شود:

 •  فرم درخواست ویزای D به زبان انگلیسی یا یونانی که به‌طور کامل تکمیل شده است؛
 •  گذرنامه‌ای که حداقل سه ماه پس از تاریخ انقضای ویزای D معتبر است؛
 •  کپی صفحه‌ی مربوط به اطلاعات و اجازه‌ی اقامت؛
 •  عکس رنگی پاسپورتی که در شش ماه اخیر گرفته شده باشد؛
 •  بیمه‌ی درمانی مسافرتی معتبر برای دوره ویزای D؛
 •  گواهی سلامت پزشکی؛
 •  کپی سوابق کیفری متقاضی.

بعدازاینکه فرد متقاضی ویزای کاری خود را دریافت کرد و به یونان رفت، باید برای گرفتن اجازه‌ی کار یا work permit اقدام کند. ظرف 30 روز پس از ورود به یونان‌، متقاضی باید به دفتر شهرداری یا کلانتری محلی خود مراجعه و شخصاً برای دریافت مجوز کار اقدام کند. مجوز کار مورد نیاز آن‌ها بستگی به موقعیت آن‌ها دارد که خود می‌تواند بر مدت اعتبار مجوز تأثیر بگذارد. مراحل اساسی برنامه شامل موارد زیر است:

 •  متقاضیان باید یک شماره مالیاتی (AFM) از اداره مالیات محلی و همچنین شماره بیمه از موسسه‌ی تأمین اجتماعی (AMKA) دریافت کنند. درخواست‌ها باید به زبان یونانی یا به‌صورت حضوری یا توسط وکیل دارای مجوز وکالت، ارائه شود؛ بنابراین، مرحله‌ی اول اخذ شماره‌ی مالیات از اداره‌ی مالیات محلی و شماره‌ی تأمین اجتماعی است؛
 •  پر کردن فرم اجازه‌ی اقامت به زبان یونانی و ارائه‌ی حضوری یا از طریق وکیل معتبر با وکالت‌نامه؛
 •  کپی ویزا‌، گذرنامه‌، عکس گذرنامه‌، گواهی بیمه‌ی درمانی؛
 •  گواهی سلامت از بیمارستان دولتی؛
 •  اثبات آدرس محلی‌، توانایی حمایت از خود و پرداخت هزینه‌ی مورد نیاز؛
 •  کپی قرارداد کاری؛
 •  پرداخت مبلغ 300 یورو؛
 •  مدرکی که نشان دهد برای داشتن بیمه اقدام و ثبت‌نام کرده‌اید.

پس از اتمام این مراحل‌، فرد متقاضی به‌عنوان رسید، یک فرم آبی دریافت می‌کند که نشان می‌دهد برنامه‌ی مجوز کاری او در حال پردازش است. به‌محض دریافت این فرم فرد متقاضی می‌تواند کار خود را آغاز کند.

فردی که مجوز کار را دریافت کرده است موظف است حداقل 60 روز قبل از انقضای آن، مجوز کار خود را در دفتر شهرداری یا ناحیه خود تمدید کند. برای تمدید این مجوز به گذرنامه‌ی معتبر‌، کپی از صفحات گذرنامه‌، کپی تأیید شده از مجوز اصلی کار‌، فرم درخواست تکمیل شده نیاز خواهید داشت.

بر اساس قانون، ساعت کاری در یونان 5 روز در هفته از ساعت 8 تا 9 صبح شروع می‌شود، اما یونانی‌ها زمان بیشتری را صرف کار می‌کنند؛ زیرا طبق گزارش که Eurostat ارائه داده است، کارمندان یونانی به‌طور متوسط 42 ساعت در هفته کار می‌کنند. گفتنی است متوسط ساعت کار در اروپا 40.3 ساعت در هفته است.
اگر فرد بتواند به مدت 5 سال کار قانونی و تمام‌وقت خود را حفظ کند، با ارائه مدارک زیر می‌تواند اقامت دائم کشور یونان را دریافت کند:

 •  ویزا
 •  گذرنامه به همراه فتوکپی
 •  حداقل دو قطعه عکس گذرنامه
 •  گواهی بیمه‌ی درمانی
 •  گواهی سلامت از بیمارستان دولتی
 •  اثبات آدرس محلی (سند مالکیت یا قرارداد اجاره)
 •  اثبات توانایی حمایت از خود
 •  اثبات پرداخت هزینه مورد نیاز به اداره مالیات ملی

اگر تصمیم داشته باشید از طریق ثبت شرکت و ایجاد موقعیت شغلی به این کشور مهاجرت کنید، به حداقل سرمایه‌ی 300 هزار یورو‌، طرح تجاری (به زبان یونانی‌، تأیید شده توسط وزارت امور داخلی) نیاز دارید. شما باید حداقل 10 کارمند استخدام کنید که سه نفر از آن‌ها حتماً یونانی باشند.

تمکن مالی مورد نیاز برای کار و زندگی در یونان به‌طورکلی

طبق قانونی که در سال 2007 تصویب شد‌، افرادی که از کشورهای غیر از کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا برای کار به یونان می‌آیند برای اثبات تمکن مالی باید حداقل 50 یورو در روز یعنی حداقل 1500 یورو در ماه در آمد داشته باشند.

نمره‌ی زبان مورد نیاز برای کار و زندگی در یونان

نمره‌ی زبان مورد نیاز برای کار و زندگی در یونان

به‌جز در مرحله‌ی اقدام برای دریافت پاسپورت یونانی، در مراحل دیگر برای دریافت ویزا یا اقامت کاری شرط زبانی خاصی وجود ندارد. بااین‌حال، هر چه تسلط شما به زبان یونانی بیشتر باشد، زندگی در این کشور راحت‌تر است و موقعیت‌های شغلی بیشتر و بهتری برای شما فراهم می‌شود.

یونان یکی از ثروتمندترین کشورهای اروپایی از نظر تاریخی است. تاریخچه آن به قرن 30 قبل از میلاد بازمی‌گردد؛ جایی که اولین شهرک‌ها و کاخ‌ها در آن ساخته شد؛ بنابراین‌، آن را زادگاه تاریخ‌، هنر‌، فلسفه و دموکراسی جهان غرب می‌دانند. دلایل زیادی برای لذت بردن از زندگی در یونان وجود دارد. این کشور جایی است که در آن به‌سادگی می‌توانید سبک زندگی سالمی داشته باشید.

از سوی دیگر، مردم یونان از دلسوزترین افرادی هستند که تابه‌حال ملاقات کرده‌اید. مقرون‌به‌صرفه بودن هزینه در یونان نیز از عوامل مهم در انتخاب این کشور برای زندگی است. اگر به یونانی مسلط نباشید، یافتن شغل در یونان دشوار است. بااین‌حال، مشاغلی مانند آموزش زبان انگلیسی‌، کار در صنعت گردشگری‌، مراقبت از کودکان و صنایع‌دستی یا کشاورزی برای برخی از مهاجران وجود دارد.

مطالب مرتبط

آزمون GRE

زمانی که سخن از مهاجرت به میان میاید، عده زیادی فکر می‌کنند مسیری پر پیچ...

آزمون PTE برای مهاجرت

مهاجرت یکی از اقدامات مهم و سرنوشت ساز برای هر فرد می‌باشد. اگر شما هم...

تبدیل ویزای توریستی کانادا به تحصیلی

مهاجرت به کانادا یکی از اقداماتی است که باید برای انجام آن افراد به نکات...

همه چیز در مورد اقامت طلایی اسپانیا

زندگی در کشورهای اروپایی و بهره‌مندی از مزایای بی‌شمار آن، رؤیای بسیاری از مردم جهان...

بدون نظر

نظر دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*