زندگی در یونان

شرایط زندگی در یونان و هرآنچه باید بدانید

اگر از 10 نفر بپرسید که یونان به چه چیز مشهور است، بی‌شک، ده پاسخ مختلف دریافت خواهید کرد. یونان برای برخی یادآور معابد باشکوه و برای برخی یادآور بازی‌های المپیک است. یونان، سرزمین نوشیدنی‌ها و غذاهای بی‌نظیر و متنوع، کشور مجموعه باستانی آکروپولیس و جزیره زیبا و خاص سنتورینی، زادگاه فلاسفه یونانی، مهد تمدن غرب، خاستگاه دموکراسی، با تاریخی باستانی است. اگر قصد دارید یونان را برای زندگی انتخاب کنید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مقاله از سایت درنا مایگریشن با ما همراه شوید تا شرایط زندگی در یونان را بررسی کنیم.

جغرافیا و شرایط آب‌وهوایی یونان چگونه است؟

یونان، جنوبی‌ترین کشور اروپاست. طولانی‌ترین خط ساحلی اروپا را دارد و از هزاران جزیره، جنگل و دریاچه‌های ناهموار پوشیده شده است. کوه‌ها، مناطق پست، سرزمین‌های ساحلی و سه دریای مدیترانه، یونان و اژه، با جزایر گوناگون، جغرافیای این سرزمین را تشکیل داده‌اند. این جغرافیا بر شکل‌گیری تمدن یونان تأثیر زیادی داشته است. وجود کوه‌ها، دریاها و جزایر، یونانیان را به سکونت در مناطق ساحلی واداشت.

آب‌وهوای یونان عمدتاً مدیترانه‌ای است. یونان کشوری چهارفصل است و در صورت زندگی در یونان، می‌توانید در تمام طول سال از زیبایی‌های طبیعی چشمگیر این کشور بهره‌مند شوید. زمستان‌ها در یونان معتدل، اما تابستان‌ها طولانی و گرم و خشک هستند که این تابستان‌های طولانی، فرصت مناسبی برای تفریح در جزیره‌های زیبای یونان از جمله میکونوس، کرت و سنتورینی فراهم می آورد.

هزینه‌های زندگی در یونان چه مقدار است؟

هزینه‌های زندگی در یونان چه مقدار است؟

هزینه زندگی در یونان حدود سی درصد کمتر از دیگر کشورهای اروپایی است. البته باید دانست که میزان درآمدها تفاوت دارد. جالب است بدانید که مردم کشور یونان، بسیار اجتماعی و برون‌گرا هستند؛ یعنی حضور بیشتر شما در جامعه‌ی یونانی، امتیازات بیشتری در اختیارتان می‌گذارد. مثلاً ممکن است به دلیل هم محلی بودن، تخفیف‌های خرید دریافت کنید. در این جدول‌، به میانگین هزینه‌های زندگی در یونان و شهر آتن اشاره کرده‌ایم که در شهرهای مختلف، متفاوت خواهد بود.

خرید خانه300000 یورو
 اجاره خانه یک‌خوابه با لوازم580 یورو در ماه
 خرید مایحتاج خانه مانند میوه و سبزیجات و…200 یورو در ماه
 تحصیل کارشناسی و کارشناسی ارشد1300 یورو در ماه
 حمل‌ونقل30 یورو در ماه
 تفریح400 یورو
 نظافت خانه70 یورو
 پزشکی (در صورت نداشتن بیمه کاری)180 یورو در ماه

خدمات پزشکی در یونان به چه صورت است؟

یکی از ویژگی‌های خدمات پزشکی یونان، هزینه‌های ناچیز در مقابل کیفیت بسیار خوب است. کشور یونان، دو گزینه برای مراقبت‌های بهداشتی و پزشکی ارائه می‌دهد.

سیستم بهداشت عمومی با بودجه ی ملی و بیمه ی خصوصی

در این نوع مراقبت بهداشتی، مراجعه به اورژانس بدون درنظرگرفتن وضعیت شغل و ملیت شما رایگان است. برای خدمات دیگر بهداشتی از شما یا بیمه، هزینه دریافت خواهد شد.

بیمه ی خصوصی

این نوع بیمه قابل‌خرید است و به شما امکان دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی خصوصی را می‌دهد. به‌طورکلی، هزینه‌ی بیمه‌ی خصوصی در یونان حدود نصف هزینه ی بیمه در آمریکاست.

وضعیت اقتصادی و آمار تورم و بیکاری در یونان چگونه است؟

با انتخاب زندگی در یونان، شما در کشوری توسعه‌یافته با اقتصاد مبتنی بر خدمات، صنعت و کشاورزی زندگی خواهید کرد. واحد پول یونان از سال 2001، یورو است. از مهم‌ترین صنایع این کشور، می‌توان به گردشگری و کشتیرانی اشاره کرد. یونان با 18 میلیون گردشگر بین‌المللی در سال 2013، هفتمین کشور پربازدید اروپا و شانزدهمین در جهان بوده است.

همچنین نیروی دریایی بازرگانی یونان، بزرگ‌ترین نیرویی دریایی در جهان است. از سال 2020، یونان در رتبه‌ی شانزدهمین اقتصاد بزرگ در میان 27 عضو اتحادیه اروپا و از دید تولید ناخالص داخلی، پنجاه و چهارمین اقتصاد بزرگ جهان به شمار می‌رود. نرخ تورم در کشور یونان با استناد به آمارهای سال 2017، یک درصد و نرخ بیکاری، 21.7 درصد گزارش شده است.

حقوق شهروندی در یونان به چه صورت است؟

با گرفتن تابعیت و زندگی در یونان، شما از حقوق شهروندان یونانی بهره‌مند می‌شوید. این حقوق عبارت‌اند از: تحصیل رایگان ابتدایی و متوسطه، امکان استفاده از فرصت‌های آموزش عالی، دریافت برخی خدمات پزشکی اورژانسی، حق رأی، حق داشتن پاسپورت و سفر به بیش از صد کشور دنیا بدون نیاز به ویزا. همچنین قوانین امنیتی، از حریم خصوصی شهروندان کاملاً محافظت می کند.

خدمات بانکی و مالی در یونان چگونه است؟

خدمات بانکی و مالی در یونان چگونه است؟

از سال 2016، سیستم بانکی یونان متشکل از یک بانک مرکزی و 39 مؤسسه اعتباری دیگر است که 18 بانک در خود یونان، 17 بانک در دیگر کشورهای اتحادیه اروپا و چهار بانک در خارج از اتحادیه ی اروپا مستقر هستند. برای زندگی در یونان نیز مانند هر کشور دیگری، باز کردن یک یا چند حساب بانکی ضروری است. با داشتن یک حساب بانکی شما می‌توانید از کارفرمایان پول دریافت کنید و مالیات بدهید.

متأسفانه باز کردن حساب بانکی در یونان به شکل آنلاین امکان‌پذیر نیست و برای این کار باید حتماً به صورت حضوری به بانک مراجعه کنید. برای ا‌فتتاح حساب بانکی در یونان، همراه داشتن گذرنامه و شماره مالیات محلی شما ضروری است. البته ممکن است مدارک درخواست شده توسط هر بانک با بانک دیگر متفاوت باشد. برای مثال این امکان وجود دارد که برای افتتاح حساب بانکی، به مدارک اثبات آدرس مانند قبض‌های اخیر، قرارداد کار یا نامه از بانک قبلی خود، نیاز پیدا کنید.

مهم‌ترین قوانین یونان که باید رعایت کنید کدامند؟

رعایت قوانین در همه جای دنیا، زندگی امن‌ و راحت‌تری را برای شما و دیگران رقم می‌زند. خوردن و نوشیدن در متروهای یونان و عکس‌برداری از تأسیسات نظامی می‌تواند از مواردی باشد که شما را به دردسر می‌اندازد. پس برای زندگی در یونان لازم است با برخی قوانین این کشور آشنا شوید.

پوشیدن کفش پاشنه‌ بلند ممنوع

کفش‌های پاشنه‌بلند ممکن است ظاهری زیبا به شما بدهند، اما پوشیدن آن‌ها در مناطق تاریخی و باستانی یونان ممنوع است؛ زیرا پاشنه این کفش‌ها به پوسته بخش تاریخی کشور آسیب می‌رساند.

در کلیساها شانه‌ها و زانوها را بپوشانید

شلوارهای جین پاره و لباس‌های رنگارنگ، پوشش مناسبی برای رفتن به کلیسا نیست. پس در صورت زندگی در یونان، باید بدانید که اگر قصد دارید از یک کلیسا دیدن کنید، باید لباس رسمی و موجهی به تن داشته باشید. شاید پوشش نامناسب، شما را راهی زندان نکند، اما بر میزان محبوبیت شما در جامعه بسیار تأثیرگذار است.

در اماکن عمومی برهنه نشوید

افزون بر اینکه برهنه شدن در معرض دید عموم، جلوه زشت و زننده‌ای دارد، برهنه شدن در اماکن عمومی یونان می‌تواند جریمه‌های سنگین و حتی زندان را در پی داشته باشد.

در خیابان محتاط باشید

البته این یک قانون نیست، اما برای زندگی در یونان باید بدانید که هنگام عبور از خیابان‌های یونان، با احتیاط رفتار کنید. رانندگی دیوانه‌وار در آتن و بسیاری کشورهای اروپایی، آزاردهنده است و به نظر می¬رسد وسایل حمل‌ونقل عمومی امن ترند.

تست اچ‌آی‌وی بسیار حائز اهمیت است

با وجود اینکه بسیاری افراد، منتقد این قانون هستند، اما تست اچ‌آی‌وی در یونان بسیار اهمیت دارد. پلیس می‌تواند افراد مشکوک را به دادن تست مجبور کند. صاحبان خانه‌ها نیز می‌توانند به این افراد خانه یا اقامتگاه اجاره ندهند. همچنین برای جلوگیری از شیوع بیماری، اطلاعات افراد مبتلا به این بیماری، در رسانه‌های اعلام می‌شود.

فرهنگ و تاریخ یونان چگونه است؟

فرهنگ و تاریخ یونان چگونه است؟

از مهم‌ترین جنبه‌های فرهنگی یونان، می‌توان به ادبیات و تئاتر در تاریخ این کشور اشاره کرد. همچنین یونانیان از دیرباز به مجسمه‌سازی و معماری پیچیده خود معروف بوده اند. فرهنگ یونان بر امپراتوری روم و بسیاری از تمدن‌های دیگر تأثیرگذار بوده است و روند زندگی در یونان، با دین ارتباط نزدیکی دارد. 98 درصد مردم یونان، ارتودکس مسیحی و باقی آن‌ها، مسلمان، کاتولیک و یهودی هستند. به همین سبب، بیشتر آداب‌ورسوم در یونان و جزایر آن، ماهیت مذهبی دارد، اما برخی در بت‌پرستی ریشه‌دارند. عید پاک، مهم‌ترین جشن یونانیان است و جشن کریسمس در رتبه دوم اهمیت قرار می‌گیرد.

یونان چقدر امن است؟

یونان، کشور بسیار امنی هم برای زندگی و هم برای سفر است. بعید است که در طول سفر یا زندگی در یونان، جنایت یا خشونتی را تجربه کنید. حتی در طول شب، بیشتر مناطق آتن، امن هستند و دزدی از خانه‌ها به‌ندرت رخ می‌دهد. البته احتمال وقوع جرم‌های جزئی مانند دزدی‌های خیابانی وجود دارد.

تفریحات رایج در یونان کدامند؟

اگر قصد زندگی در یونان را دارید، بی‌شک در کشوری با تابستان‌های طولانی، امکانات تفریحی فراوانی برای شما وجود خواهد داشت. از سرگرمی‌های یونان برای کودکان، پارک‌هایی با نام لونا پارک‌ها هستند. نوجوانان و جوانان می‌توانند از تفریحاتی مانند دوچرخه‌سواری، بولینگ و سینماهای روباز لذت ببرند. مناطق تاریخی با شاهکارهای معماری و مجسمه‌سازی یونانی می‌توانند برای مسافران در یونان جذابیت زیادی داشته باشند. افزون بر این، مناطق طبیعی بی‌نظیر در یونان، به‌ویژه جزایر زیبای چهارفصل این کشور، می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای گذران اوقات فراغت و تفریحات عالی به شمار آیند.

گران‌ترین و ارزان‌ترین شهرهای یونان کدامند؟

زندگی در شهرهای گوناگون یونان نیز مانند اغلب کشورها، می‌تواند هزینه‌های متفاوتی داشته باشد. اگرچه آتن و میکونوس مقاصد پرهزینه‌ای برای زندگی در یونان هستند، با این‌ حال، کورفو و رودس بسیار مقرون‌به‌صرفه ترند، اما اگر زندگی با حداقل بودجه را می‌پسندید، پاتراس و تسالونیکی می‌توانند برایتان بهترین گزینه‌ها باشند.

 نام شهرتسالونیکی رودس  پاتراس آتنسنتورینیمیکونوس 
متوسط هزینه ماهانه2400
دلار 
3500 دلار  3300 دلار 3800 دلار4100 دلار 4200 دلار 

یونان، با آب‌وهوای معتدل، تابستان‌های طولانی، فصول چهارگانه، تاریخ و تمدن جذاب، مناظر طبیعی گوناگون و مردم گرم و صمیمی، می‌تواند مقصد رؤیایی هریک از ما برای زندگی باشد. در این مطلب سعی کردیم تا برخی شرایط زندگی در یونان را بازگو کنیم. امید است که این مطلب برایتان مفید واقع شده باشد.

مطالب مرتبط

آزمون GRE

زمانی که سخن از مهاجرت به میان میاید، عده زیادی فکر می‌کنند مسیری پر پیچ...

آزمون PTE برای مهاجرت

مهاجرت یکی از اقدامات مهم و سرنوشت ساز برای هر فرد می‌باشد. اگر شما هم...

تبدیل ویزای توریستی کانادا به تحصیلی

مهاجرت به کانادا یکی از اقداماتی است که باید برای انجام آن افراد به نکات...

همه چیز در مورد اقامت طلایی اسپانیا

زندگی در کشورهای اروپایی و بهره‌مندی از مزایای بی‌شمار آن، رؤیای بسیاری از مردم جهان...

بدون نظر

نظر دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*