دانشگاه های مدیریت انگلستان

معرفی بهترین دانشگاه های مدیریت انگلستان

هرکجا روی آسمان همین رنگ است! این را باور نکنید؛ آسمان همه‌جا یکرنگ نیست! یا بهتر بگوییم، این روزها، آسمان انگلستان برای رشته مدیریت، صاف و آبی و پرطرفدار است! آنقدر که درخشش آن، چشمان بسیاری از دانشجویان و علاقه‌مندان را به خود خیره کرده است.

این دیدگاه‌های متفاوت راجع به رشته‌ی مدیریت از قدیم وجود داشته است؛ برخی بر این باورند که این رشته، بیشتر رشته‌ای مشابه و نزدیک به هنر است و برخی آن را علم محض می‌دانند. باید اذعان کرد که برای جذابیت این رشته همین بس که در عین حال که علمی انکارناپذیر محسوب می‌شود، هنری است به نام هنر ارتباط برقرار کردن با اجتماع، هنر اعتماد بنفس، هنر تجزیه و تحلیل، هنر قدرت بیان، هنر رهبری یک مجموعه یا سازمان. این است که در دنیای مدرن امروز، مدیریت به رشته‌ای پرطرفدار با گرایش‌های متعدد و فراوان تبدیل می‌شود. در این مقاله از سایت درنا مایگریشن به بررسی دانشگاه های مدیریت انگلستان پرداخته ایم.

نگاه انگلستان به رشته مدیریت

انگلستان، مهد مدیریت و اقتصاد اروپا، با شرایط بازار کاری بسیار خوب و درآمد بالا برای فارغ‌التحصیلان توانمند این رشته محسوب می‌شود. کشوری که بعد از آمریکا، بالاترین نظام آموزشی قوی را در حوزه‌ی مدیریت داراست به طوری که سال‌هاست سایر کشورهای اروپایی با الگوبرداری از نظام آموزشی انگلستان، شیوه آموزش خود را ارتقا بخشیده‌اند. علاوه بر این، نباید فراموش کنیم که حضور نمایندگی ابرشرکت‌هایی مثل گوگل و آمازون و اپل در انگلستان، نگاه تمام دنیا را به سوی این کشور معطوف ساخته است.

بنابراین اگرچه در تمام دنیا رشته‌ مدیریت، رشته‌ای پرطرفدار محسوب می‌شود، اما خواندن درس‌های این رشته از طریق مهاجرت تحصیلی به انگلستان، لطفی دیگر دارد که نصیب همگان نمی‌شود. هدف نهایی رشته مدیریت، استفاده بهینه از منابع مختلف یک سازمان، به منظور دستیابی به بهترین عملکرد سازمان است‌؛ مسئله‌ای که دانشگا‌ه‌های برتر انگلستان به درک عمیقی از آن رسیده و آن را در حیطه‌ کاری نیز استفاده کرده و به موفقیت‌هایی در سطح جهان دست می‌یابند. بی‌جهت نیست که اکنون در انگلستان، ۱۲۶۰۰۰ دانشجوی بین‌الملل رشته مدیریت مشغول به تحصیل‌ هستند و بسیاری نیز در صف انتظار برای ورود به این رشته‌‌اند.

 

[gravityform id=”4″ title=”false” description=”false”]

 

برای تحصیل این رشته در دانشگاه‌های انگلستان، از رزومه تحصیلی گرفته تا رزومه کاری، باید پربار و قوی باشد و دانشجویان در این مسیر با چالش‌های و سختی‌هایی روبرو می‌شوند، اما همگی آن‌ها می‌دانند که جور استاد بِهْ، ز مِهر پدر! آن هم جور و سختی اساتید دانشگاه‌های انگلستان که هر کدامشان، سبب موفقیتی می‌شود در آینده شغلی دانشجو. بنابراین اغراق نیست اگر بگوییم، چشم‌انداز روشن رشته‌های مدیریت در انگلستان، سودایی است ریشه‌ دوانده، در سر و جان دانشجویان این رشته.

شرایط تحصیل رشته مدیریت در انگلیس

شرایط تحصیل رشته مدیریت در انگلستان

همانند اکثر رشته‌های تحصیلی دیگر در انگلستان، برای ورود به رشته مدیریت نیز پیش‌نیازهای درسی یا دوره‌های آموزشی مرتبط با رشته، ضروریست دانشجویان بگذرانند تا به آمادگی لازم دست یابند. از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این رشته، در مقطع کارشناسی ارشد، مدت زمان آن است. در واقع، مدت تحصیل در رشته مدیریت ۱ سال کمتر از سایر رشته‌ها در نظر گرفته شده است و این یعنی صرفه‌جویی در وقت و هزینه دانشجو.

از دیگر نکات مثبت تحصیل این رشته در انگلستان، برنامه‌های آموزشی فراوان به زبان انگلیسی است که امکان حضور افراد را از تمام نقاط دنیا فراهم می‌کند. از طرفی، به علت تعدد بسیار دانشگاه‌ها و موسسات در حوزه مدیریت، تمام گرایش‌های رشته مدیریت در دانشگاه‌های انگلستان یافت می‌شود.

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، تحصیل و نظام آموزش در این کشور، از بالاترین کیفیت در سطح جهان، برخوردار است به نحوی که طبق آخرین رتبه‌بندی برترین دانشگاه‌های جهان در سایت معتبر QS، انگلستان با ۴۹ دانشگاه با رتبه‌های زیر ۵۰۰ در بین دانشگا‌ه‌های سراسر دنیا، اعتباری بالا در مجامع علمی دارد. در نتیجه تحصیل رشته مدیریت در دانشگاه‌های انگلستان، رزومه دانشجویان را قوی کرده تا آنجا که شانس یافتن شغل در این کشور بالا می‌رود و در نهایت، موجب کسب اقامت در انگلستان می‌شود.

از نکات بسیار حائز اهمیت دیگری که شرایط تحصیل در رشته مدیریت در انگلستان را تبدیل به بهترین انتخاب می‌کند، اختصاص دادن بورسیه‌های تحصیلی بسیار عالی به این رشته برای دانشجویان بین‌الملل است که به منظور حمایت و گسترش این رشته در انگلستان، ایجاد شده است. از این روست که تمامی دانشجویان سعی دارند از این امکانات تحصیلی و مالی و رفاهی بهره‌مند شوند.

تحصیل رشته مدیریت در انگلستان در مقطع کارشناسی

پس از دریافت دیپلم، دانشجویان بین‌المللی که قصد تحصیل در رشته مدیریت را داشته باشند با کسب نمره 6 آیلتس، می‌توانند تحصیل در این مقطع را شروع کنند که آغاز سال تحصیلی آن‌ها در ماه سپتامبرکه تقریبا اواخر شهریور است. اما همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، مدت زمان آن نسبت به سایر رشته‌ها یک سال کمتر است. به عبارت دقیق‌تر دانشجویان با سه سال تحصیل در دروس تئوری به این حد از مهارت دست می‌یابند که سال چهارم تحصیل را به صورت کار تحصیل انگلستان مشغول به کاربا حقوق می‌شوند. یعنی ضمن اینکه مهارت‌های لازم را در شرکت‌های معتبر به دست می‌آورند، تقریبا حقوقی معدل 17 تا 20 هزار پوند در سال کسب می‌کنند.

این شیوه آموزش رشته مدیریت در انگلستان، همچون معادلی دو سر سود است زیرا در اینجا هم دانشجو نهایت تلاش خود را بکار گرفته تا بهترین نوع دانش خود را ارائه دهد و هم کارفرمایان شرکت‌ها می‌توانند با خیالی آسوده، کارهای ابتدایی را به دانشجویان بسپارند تا در آینده بتوانند جذب بازار کار شوند.

تحصیل رشته مدیریت در انگلستان در مقطع کارشناسی ارشد

دوره‌های کار تحصیل انگلستان، در رشته مدیریت با زیرشاخه مدیریت کسب و کار یا همان MBA ( Master of Business Administration) طرفداران بسیاری دارد. در اینجا لازم است ابتدا شرایط این رشته را در مقطع کارشناسی ارشد مورد بررسی قرار ‌دهیم. در انگلستان،130 مدرسه تجارت و دانشگاه وجود دارد که این رشته را برای متقاضیان ارائه می‌دهد. به طور متوسط مدت زمان این دوره 12 تا20ماه به طول می‌انجامد. در این مقطع نیز همانند مقطع کارشناسی، دوره تحصیل یک سال کمتر از سایر رشته‌هاست. به این معنا که در سال اول به آموزش دروس تئوری می‌پردازند و از سال دوم به بعد، دانشجویان به عنوان کار تحصیل شروع به کار با حقوق می‌کنند.

برای ورود به این مقطع، پیش از هر چیز، دانشجویان بایستی مدرکی را که معادل با مدرک لیسانس انگلیس باشد، برای ارائه داشته باشند. در دانشگاه‌هایی با رنکینگ بالاتر شرط پذیرش در این مقطع، ارائه مدرکی مبنی بر سابقه کاری 2 تا 5 سال در این زمینه لازم است. علاوه بر آن برخی دانشگا‌ه‌ها، مدارک تخصصی دیگری را برای ارائه از دانشجویان درخواست می‌کنند. مانند مدرک GMAT (Graduate Management Admission Test) آزمون این مدرک بین‌المللی توسط شرکت GMAC برگزار شده و اعتبار آن همانند مدارک آیلتس و تافل است با این تفاوت که علاوه بر مهارت زبان انگلیسی، میزان تخصص متقاضیان را در زمینه مدیریت و تجارت مورد سنجش قرار می‌دهد. در واقع این مدرک فقط مناسب افرادی بالای 21 سال است که مدرک لیسانس مدیریت را گرفته و قصد ادامه تحصیل این رشته در مقطع کارشناسی ارشد را دارند.

مدارک لازم برای دانشگاه های انگلیس

مدارک لازم برای ورود به رشته مدیریت در انگلستان در مقطع کارشناسی ارشد

ناگفته پیداست که هر دانشگاه با توجه به رتبه علمی خود، قوانین و الزامات مخصوص به خود را دارد. اما معمولا، اکثر آن‌ها مدارکی می‌خواهند تا ثابت کند دانشجو برای ادامه تحصیل در این رشته پرمتقاضی، توانمند است. در اینجا لازم است به چند مورد از متداول‌ترین آن‌ها اشاره کنیم:

  •  دارای مدرک لیسانس مرتبط
  •  دارای مدرک GMAT (حداقل نمره مورد قبول برای دانشگاه‌ها و مدارس مدیریت و تجارت 600 می‌باشد)
  •  تجربه کاری (همیشه اجباری نیست اما در اکثر موارد حداقل سابقه2 سال کار مرتبط از دانشجو خواسته می‌شود)
  •  دارای مدرک بین‌المللی زبان (آیلتس با حداقل نمره 6.5 و تافل با نمره 95)

دانشگاه‌های مدیریت در انگلستان بدون نیاز به مدرک GMAT

همانطور که در بالا اشاره شد، رشته مدیریت متقاضیان بسیار دارد. از این روست که دانشگاه‌های این کشور سعی دارند بهترین دانشجویان را از سرتاسر دنیا، جذب کنند. بنابراین، وقتی صحبت از پذیرش دانشگاه بدون مدرک GMAT، می‌شود نه اعتبار دانشگاه زیر سوال می‌رود و نه مهارت دانشجویان. در ادامه نام تعدادی از این دانشگاه‌ها را ذکر خواهیم کرد و نشان خواهیم داد در عوض این مدرک، چه مدارک دیگری برای آن‌ها حائز اهمیت است:

  •  دانشگاه بازرگانی بارویک: این دانشگاه با توجه به رزومه هر متقاضی، تعیین می‌کند که فرد نیاز به این مدرک دارد یا خیر. اما با فرض رزومه قوی و پرکار در زمینه مدیریت، این دانشگاه برای پذیرش، ارائه مدرک GMAT را ضروری د نظر نمی‌گیرد. ( در صورت نیاز به این مدرک، نمره آن باید حداقل 600 باشد)
  •  دانشگاه مرکزی لنکاوی: این دانشگاه مدرک GMAT را از دانشجویان درخواست نمی‌کند اما حداقل سابقه کاری مرتبط و سطح بالای زبان را از دانشجویان انتظار دارد.
  •  مدرسه تجاری بیرمنگام: این دانشگاه نیز شرط داشتن مدرک GMAT را حذف کرده است.
  •  دانشکده مدیریت دانشگاه لنکستر: گرچه داشتن این مدرک برای این دانشکده ضروری بنظر نمی‌رسد اما داشتن چند مقاله علمی از شرایط ورود به دانشگاه در نظر گرفته شده است.
  •  دانشکده بازرگانی دورهام: این دانشگاه نیز در صورت داشتن رزومه قوی دانشجویان در حزه مدیریت و تجارت، از داشتن مدرک GMAT چشم‌پوشی می‌کند.

تحصیل در رشته مدیریت در مقطع دکترای مدیریت

دکترای مدیریت کسب و کار یا همان DBA، عالی‌ترین مرتبه تحصیلات در رشته مدیریت است که دانشجویان مستعد خود را در چالشی جدید قرار می‌دهند. این دوره 3 تا4 سال به طول می‌انجامد. اکثر دروس مقطع به صورت عملی و کار در شرکت‌های معتبر گذرانده می‌شود. در این مقطع، نحوه پذیرش کمی متفاوت با سایر مقاطع است. در واقع، متقاضیان رزومه کاری و تحصیلی و تمام مدارک مرتبط با حوزه مدیریت و تجارت را برای هیئت پذیرش دانشگاه، ارسال می‌نمایند و در صورت تائید دانشگاه، دانشجویان مشغول به تحصیل می‌شوند. دراین مقطع دانشجویان معمولا با دریافت بورسیه‌های تحصیلی عالی، مشغول تحصیل شده و از امکانات پژوهشی و رفاهی بهره‌مند می‌شوند.

دانشگاه‌ها و موسسات برتر انگلستان در رشته مدیریت

برای صرفه‌جویی در وقت شما، ما لیستی از برترین دانشگاه‌ها در حوزه مدیریت را فراهم کردیم که به اختصار چند مورد از آن‌ها را که شرایط مناسبی برای دانشجویان بین‌الملل فراهم می‌کنند، توضیح خواهیم داد:

نام دانشگاهنام شهر
مدرسه کسب و کار لندنلندن
مدرسه تجارت آکسفوردآکسفورد
مدرسه تجارت کمبریجلندن
مدرسه تجارت امپریال کالج لندنلندن
مدرسه تجارت وارویککاونتری
مدرسه مدیریت منچسترمنچستر
دانشکده تجارت ادینبورگاددینبورگ
دانشکده CASSلندن
دانشکده تجارت دورهامدورهام
مدرسه مدیریت لنکسترلنکستر
دانشکده تجارت استونبیرمنگام
دانشکده تجارت لیدزلیدز
دانشکده تجارت بیرمنگامبیرمنگام

این کالج، یکی از بهترین کالج‌های انگلستان برای رشته مدیریت محسوب می‌شوند، خصوصا در گرایشMBA که در رده‌بندی‌های بین‌المللی در مقام پنجم دنیا قرار دارد. شرایط پذیرش در این دانشگاه بسیار رقابتی و سخت می‌باشد و دانشجویان از لحاظ معدل تحصیلی و مدارک مرتبط، باید در سطح بالایی قرار داشته باشد. برای نمونه، اگر سایر دانشگاه‌ها، مدرک GMAT را با نمره۶۰۰ می‌پذیرند، مدرسه کسب‌وکار لندن، حداقل نمره قابل قبول ۷۰۰ می‌باشد.

از مزایای این کالج، می‌توان به برگزاری دوره‌های اجرایی در اقصی نقاط دنیا، همچون دبی، کشورهای آسیایی و آمریکایی اشاره کرد. این دانشگاه هر ساله۲۰۰۰ دانشجو از ۱۳۰ کشور دنیا را پذیرش می‌کند. از تفاوت‌های دیگر این کالج مدن دوره‌ی دکتراست که ۵ سال به طول می‌انجامد و هر ساله ۶۰ دانشجو در رشته‌های بازاریابی، اقتصاد، حسابداری، علوم مدیریت و عملیات، امور مالی، رفتار سازمانی و استراتژیک و مدیریت بین‌المللی در این کالج مشغول به تحصیل می‌شوند.

مدرسه تجارت کمبریج

این کالج، زیرمجموعه دانشگاه کمبریج است و از بهترین‌ اساتید و دوره‌های مدیریتی برخوردار است. آنچه این کالج را از سایرین متمایز می‌کند، کار تیمی است‌ در واقع، دانشجویان در طول تحصیل با کار تیمی که برای شرکت‌ها انجام می‌دهند به آمادگی کامل برای حضور در شرکت‌ها و سازمان‌های معتبر انگلستان را پیدا می‌کنند. این کالج، در حوزه‌ی کارآفرینی و نوآوری‌های تجاری و مدیریتی بسیار موفق عمل کرده و فارغ‌التحصیلان این دانشکده، عموما کارآفرینی در این حوزه را در کارنامه کاری خود دارند.

مدرسه مدیریت منچستر

مدرسه مدیریت منچستر

این کالج، از قدیمی‌ترین کالج‌های مدیریت انگلستان محسوب می‌شود که از سال ۲۰۰۹ تا۲۰۱۳ رتبه اول دکترا در این زمینه را در سطح دانشگاه‌های جهان به خود اختصاص داده است و اکنون در رتبه هفتم جهان در رشته مدیریت قرار دارد. به طورکلی هزینه دوره‌های رشته مدیریت خصوصا در مقطع کارشناسی‌ارشد، بالاست اما همه دانشجویان و متقاضیان آن را به چشم سرمایه‌گذاری برای آینده درخشان می‌بینند نه هزینه‌ای گزاف. حداقل مدرک انگلیسی برای این دانشگاه آیلتس با نمره ۶.۵ و یا تافل با نمره۱۰۰ است که هر چهار مهارت حداقل نمره ۲۲ کسب شده باشد.

از مزایای این دانشگاه، بورسیه‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی ‌ارشد است. به بیان دقیق‌تر، سالانه ۳۰ بورسیه تحصیلی به دانشجویان مستعد تعلق می‌گیرد که از این میان ۲۰ بورسیه برای دانشجویان که دوره خود را به صورت تمام وقت می‌گذرانند و ۱۰ بورسیه به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که به صورت آنلاین، تمایل دارند این دوره را بگذرانند. به طور کلی، در دسته‌بندی بورسیه‌های تحصیلی کارشناسی ارشد، به دو شکل ارائه می‌شود: کارشناسی ارشد به صورت تمام وقت (با مدت زمان یک سال)، کارشناسی ارشد به صورت پاره وقت (با مدت زمان سه تا پنج سال، از راه دور).

از مزایای این بورسیه‌ها شهریه کاملاً رایگان می‌شود و برای دانشجویان بین‌المللی که قصد تحصیل در منچستر را دارند، هزبنه‌های بلیط‌های هواپیمایی رفت‌ و برگشت بین‌المللی و هزینه‌های زندگی و ویزا، برای آن‌ها پرداخت خواهد شد.

دانشکده تجارت دورهام

این دانشکده، بخشی از دانشگاه دورهام از برترین دانشگاه‌های جهان است که سالانه، پذیرای دانشجویانی با بیش از ۱۰۰ ملیت متفاوت است. از مزایای این دانشکده، طیف گسترده گرایش‌های رشته مدیریت در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد است. از جمله گرایش‌های آن در مقطع کارشناسی می‌توان به امور مالی بازرگانی، حسابداری، اقتصاد بازرگانی، حسابداری مدیریت، اقتصاد و علوم سیاسی، اقتصاد با زبان فرانسه، مدیریت و تجارت، حسابداری و امور مالی نام برد. در دوره کارشناسی ارشد مدیریت نیز، زیرشاخه‌های رشته MBA و امور مالی و بازیابی نیز برگزار می‌شود. این دانشکده، بورسین‌های تحصیلی خود را به دانشجویان مقطع دکترا اختصاص می‌دهد.

بورسیه‌های درخور توجهی که شامل پرداخت کامل شهریه و هزینه زندگی دانشجویان است، ضمن اینکه امکان پژوهش و کار همزمان در بهترین مراکز مدیریتی انگلستان برای فرد فراهم می‌شود. مدارک لازم برای کسب این بورسیه همانند سایر دانشگاه‌های مدیریت در انگلستان، ارسال رزومه، انگیزه‌نامه( اگر دو انگیزه‌نامه نوشته شود، تاثیر مثبت دارد)، توصیه‌نامه، ارائه مدرک بین‌المللی زبان و آخرین مدارک تحصیلی همراه با معدل و ریز نمرات.

کشور انگلستان با تمام جاذبه‌های طبیعی و تاریخی، به خودی خود نظر همگان را جلب می‌کند، اما این‌بار آنچه انگلستان را گُل سرسبد قاره‌ی سبز اروپا می‌کند، نه باغ و بستان و اتوبوس‌های دوطبقه و برج لندن، بلکه تحصیلات در دانشگاه‌های انگلستان در بهترین شرایط است که مستعد‌ترین دانشجویان در تلاشند که به آن برسند. دانشگاه‌های انگلستان با برترین رنکینگ‌های جهانی برای هر رشته‌ای جذاب بنظر می‌رسد، اما تحصیل در رشته‌های مدیریت، لطفی است که نصیب افراد مستعد و توانمند در این زمینه می‌شود.

در این مقاله، به صورت اجمال، به برترین دانشگاه‌های انگلستان در زمینه مدیریت و تجارت، اشاره کردیم اما اینکه کدام دانشگاه واقعا بهترین است، بستگی به هدف شما، بودجه شما، مقطعی که قصد تحصیل در آن را دارید، رزومه کاری شما، رزومه تحصیلی شما، علاقه شما به شهری که در آن مستقر می‌شوید، بورسیه‌هایی که به هر دانشگاه تعلق می‌گیرد، گرایشی که قصد ادامه آن را دارید، همگی این‌ها فاکتورهایی هستند که ممکن است دانشگاه‌های متفاوتی را برای هر متقاضی، تبدیل به بهترین کند.

اگر پس از مطالعه این مقاله و با تحقیقات کامل خود، همچنان دچار شک و تردید هستید، با ما آن‌ را در میان گذارید تا کارشناسان مربوطه، با تخصص خود، شما را به بهترین شکل ممکن راهنمایی نمایند تا با بهره‌مندی از راهنمایی‌های آن‌ها، مسیر انتخاب خود را در رشته مدیریت دانشگاه‌های انگلستان، به راحتی طی کنید.

 

[gravityform id=”4″ title=”false” description=”false”]

 

مطالب مرتبط

آزمون GRE

زمانی که سخن از مهاجرت به میان میاید، عده زیادی فکر می‌کنند مسیری پر پیچ...

آزمون PTE برای مهاجرت

مهاجرت یکی از اقدامات مهم و سرنوشت ساز برای هر فرد می‌باشد. اگر شما هم...

تبدیل ویزای توریستی کانادا به تحصیلی

مهاجرت به کانادا یکی از اقداماتی است که باید برای انجام آن افراد به نکات...

همه چیز در مورد اقامت طلایی اسپانیا

زندگی در کشورهای اروپایی و بهره‌مندی از مزایای بی‌شمار آن، رؤیای بسیاری از مردم جهان...

بدون نظر

نظر دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*